Dacia Duster 4×4

Dacia Duster 2013Dacia Duster je kompaktní SUV (Sport Utility Vehicle) od Rumunského výrobce automobilů Dacia. Vůz byl poprvé světu oficiálně představen 8. prosince 2009 a v Evropě se začal prodávat 18. března 2010.

Vůz je postaven na platformě Nissan B0 a je dlouhý 4,31 metrů a 1,82 metrů široký. Zavazadlový prostor se může pochlubit objemem 475 litrů. To ale samozřejmě není konečná. Sklopením zadních sedadel se totiž dá tento objem navýšit až na 1600 litrů.

Dacia Duster je nabízena s pohonem dvou kol nebo s pohonem všech čtyř kol. Pokud se rozhodnete pro verzi 4×4 tak Vás jistě potěší, že budete mít na výběr ze 3 jízdních režimů:

  1. Auto – pohon je na zadní kola posílán automaticky v případě, že přední kola ztrácení přilnavost s vozovkou.
  2. Lock – 50% točivého momentu je konstantně posíláno na zadní nápravu.
  3. 2WD – náhon jde jen na přední kola z důvodu maximální úspory paliva.

Bezpečnost

Dacia Duster má ABS Bosch 8.1, EBD (Electronic Brakeforce Distribution – systém elektronického rozdělování brzdných sil) a EBA (Emergency Brake Assist – Nouzový brzdový asistent). Kromě toho můžete mít ve své Dacii Duster také systém ESC (Electronic Stability Control – Elektronická kontrola stability), CSV a kontrolu trakce ASR.

Pokud jde o prvky pasivní bezpečnosti, tak vůz je vybaven dvěma předními airbagy a tříbodovými bezpečnostními pásy. Některé verze mají také boční airbagy k ochraně hlavy pro případ, že by do Vás někdo narazil z boku.

Motory

Pokud se budeme bavit o motorech, tak musíme Dacii velice pochválit za to, že kromě obvyklé volby benzín vs nafta dává zákazníkovi ještě třetí možnost a sice benzín s LPG. Tohle vnímáme jako velké plus a pokud patříte mezi vyznavače plynu v autě, tak jistě uvítáte, že si budete moci “zplynované” auto koupit rovnou od výrobce a nebudete si muset vůz nechávat dodatečně přestavovat od třetí strany. Motor s podporou LPG má objem 1,6 16V a výkon 75 kW.

Jinak ale nabídka benzínových motorů není nijak široká. Vlastně spíše naopak. Benzíňák je dostupný jen jeden a to 1,6 16V o výkonu 77 kW. Milovníci naftových motorů mohou volit mezi dvěma výkonově odlišnými 1,5 motory. Slabší z nich má výkon 66 kW a silnější 80 kW (4×2) respektive 81 kW (4×4).