Recenze auta Dacia Duster 2013

Dacia Duster 4x4Za peníze, za jaké se dá pořídit Dacia Duster, nic podobného neseženete. Jistě, v základní výbavě není ani rádio, ale člověk se v něm cítí dobře a auto se dobře vyrovnává s nástrahami a potřebami rodinného života. Máte na výběr, zda chcete pohon jen předních kol nebo pohon všech kol (4×4). Dacia Duster svým vstupem na trh zásadně zamíchala kartami na poli levnějších SUV a je stále těžké uvěřit, že za tak malý peníz lze získat tolik muziky, za což mimochodem vůz již posbíral a stále sbírá velké množství nejrůznějších ocenění.

Jízda

Jízda Dusterem je pohodlná, auto dobře absorbuje nerovnosti a dobře se ovládá. Pozice řidiče je nastavena poměrně vysoko, což spolu s velkými bočními zrcátky přispívá k velké všestranné viditelnosti. Díky tomu budete mít vždy přehled o dění kolem auta. Dacia pod pojmem základní výbava myslí opravdu jenom to základní, což ale neznamená, že použité materiály by byly laciné. Nutno říct, že nějaké šetření na nich vidět není. Vyšší úrovně výbavy nabízejí například lepší vnitřní obložení a výškově nastavitelná kožená sedadla. Brzdy jsou silné a s manuální převodovkou se pracuje snadno skrze dobře sedící řadící páku. Z venku auto sice vypadá skoro jak kamion, faktem ale je, že se řídí spíše jak rodinný hatchback.

Komfort

Otázku komfortu bychom mohli shrnout do jedné věty: “Dacia Duster je auto pohodlné, nikoliv však luxusní.”. Lehké tlumiče pohltí všechny rány. Místa je v Duster dostatek a to jak pro cestující, tak i pro zavazadla. Na zadních sedadlech se 6 nohou mačkat určitě nebude. Jak už jsme uvedli, základní výbava nemá mnoho funkcí, ale vyšší úrovně již mají rádio, USB a Bluetooth jako standard. Jedinou nevýhodou je, že 1,5 litrový dieselový motor je celkem hlučný. Vysoká jízdní poloha, komfortní jízda a celková uživatelská přívětivost dělají Duster skvělou volbou na delší vzdálenosti.

Spolehlivost

Dacia se prodává s 3-letou zárukou (záruka končí po 3 letech nebo po ujetí 100 000 km). V roce 2011 vůz prošel testem Euro NCAP, kde však získal pouhé 3 hvězdičky. Za ochranu dospělých získalo auto v tomto testu 4 hvězdičky a za ochranu dětí plných 5 hvězdiček. Celkové hodnocení je přesto nízké, protože základní výbava postrádá některé bezpečnostní systémy.

Praktičnost

Dacia Duster nabízí více zavazadlového prostoru než konkurenční Nissan Qashqai. Vyjádřeno v litrech to je 475 l a po sklopení zadních sedadel je to 1636 l. Vůz je snadno ovladatelný na parkovištích a městských ulicích. Kabina je posazena poměrně dosti vysoko nad vozovkou, takže máte skvělý přehled nad situací na silnici.

Poměr cena/výkon

Cena auta startuje na těžko uvěřitelných 249 900 Kč a dle úrovně výbavy a motorizace stoupá až na 384 900. V základu toho mnoho nenajdete. V prostředním balíčku zvaným LS Cool se nachází tónovaná okna, mlhovky, Bluetooth, USB a další. Nejvyšší balíček výbavy s názvem Arctica toho v sobě zahrnuje celkem dost, například 16″ litá kola, palubní počítač atd.